Haber

Çeşme’de “Balığa Gel” etkinlikleri başladı

Oran, “Denizlerimizin bereketiyle, sofralarımızı zenginleştireceğiz”

Çeşme Belediyesi, Dokuz Eylül Rotary Kulübü işbirliğinde, 14-21 Kasım Dünya Balıkçılık Haftasını bir dizi aktiflikle kutluyor. Denizler için farkındalık yaratmak hedefiyle düzenlenen etkinlikler Aya Haralambos Kilisesi’nde düzenlenen söyleşi ve stant ile başladı.

Moderatörlüğünü A. Nedim Atilla’nın yaptığı Şef Yunus Emre Akkor ‘Osmanlı’dan Günümüze Su Eserlerinin İşlenmesi’ bahisli söyleşi gerçekleştirdi.

Açılış aktifliklerine Çeşme Belediye Lideri M. Ekrem Oran’ın yanı sıra Yaşar Üniversitesi Gastronomi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Oran, “İklim krizinin tesirleri, deniz kirliliği, bilinçsiz avlanmanın deniz ekosisteminde yarattığı hasarlar sonucunda denizlerimiz alarm veriyor. Balıkçılarımızın, tüketicilerimizin bu mevzuya çok hassas yaklaşmaları gerekiyor. Mevsiminde avlanmak, yanlışsız derinlikte avlanmak, balıkların üreme süreçlerine hürmet ile yaklaşmak çok değerli. Güç günlerden geçiyoruz. Ekonomik şartların zorlayıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak hiçbirimizin, hiçbir mevzuda günü kurtarmak anlayışıyla davranma lüksümüz yok. Evet bugün denizlerimizin rahmetiyle, sofralarımızı zenginleştireceğiz. Lakin yarını yok saymayacağız” dedi.

“Üreterek zenginleşeceğiz”

Oran, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Binlerce yıldır bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, büyük oranda geçimini denizlerden sağlayan Ildırımızda gerçekleştirdiğimiz ‘Balığa Gel’ etkinliğimizi bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmak üzerine kuruyoruz. Ildır’da, Şifne’de, Dalyan’da, Çiftlik’te, Çeşmemizin dört bir köşesinde balıkçılarımıza destek olacak, denizle kucaklaşacağız. Üreterek zenginleşeceğiz, paylaşarak büyüyeceğiz. Balığa gel etkinliğimize katılan herkese rastgele.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu